Keď sa vyberiem na cestu kráčať

Autor: Janka Nalevankova | 15.12.2019 o 11:19 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  45x

O tých kilometroch čo som strávila na ceste nielen pri putovaní...Nielen o topánkach, lodičkách, sukničkách, pľuzgieroch ale aj o hľadaní seba.Čas a priestor, ktorý určuje naše vnímanie života.Možnosť realizovať to o čom počujem.

Keď sa vyberiem na cestu, čo zanechávam a čo dostávam...Až sa raz pozrieme na svoj život spätne uvidíme čo sme spôsobili. Čo sme zveľadili či poškodili. Ako malé deti chodili do školy aj 4 - 5 km pešo, teraz chodia pešo na nákup či na stretnutia. Nie nie je reč o tom ako to bolo ale ako to je. Učiteľka v materskej škôlke sa sťažuje rodičom že deti nevedia chodiť keď idú na vychádzku. Váľajú sa po zemi. A rodičia s pýchou odpovedajú, že veď oni ich ráno zoberú s postele či izby a ODVEZÚ AUTOM do škôlky a cez víkend sa deti na tabletoch ,,vzdelávaju,, prehrávaním video príbehov a hier. A oni si tak ušetria čas pre televíziu a iné svoje veci. Deti predsa nepotrebujú chodiť, potrebujú aby im všetci okolo zabezpečili pohodlie. Ako sa však veľmi mýlia. Nie je to len o fyzickej ale aj psychickej harmónii. A objavovaní sveta okolo nás. Na prechádzky s deťmi je dôležité chodiť, podobne ako deťom čítať knihy. Objavovanie sveta ich upokojuje a zároveň upevňuje zdravie.

Dnes som sa skoro ráno vybrala putovať. Trasa dlhá  8 - 10 km. Robím tak za každého počasia každý víkend. Veď nie je dôležité počasie ale ako sa človek oblečie/obuje. Na ceste putovania prírodou objavujem veľa krásneho a mnoho starostí i problémov sa mi podarí vidieť z iného uhla a tak ich aj vyriešiť. Niekedy objavím to čo som si dlho nevšímala, alebo stretnem zaujímavého človeka, ktorý mi svojím príbehom otvorí oči na nové a nepoznané. Putovanie o samote, príroda a jej harmónia ma skutočne napĺňa a dodáva mi chuť k životu. Veľakrát môžem pozorovať aj srnky a jelene, poľné zajace a líšky. Listy stromov a vôňa lesa tiež pôsobí na naše telo a vnútornú harmóniu. A pri putovaní sa dostávame do miest, ktoré inak nikdy nepoznáme. (Nie je tu reč o človeku, ktorý sa autom dovezie do lesa, vyfajčí cigaretu, vypije energetický nápoj a odhodí plechovku kde sa dá. Aj keď aj to pri putovaní krajinou neraz vidíme.)  Príroda má veľa podôb aj počas roka. Je to aj o farbách, ktoré sa menia, aj o tom, že to čo je živé má rôzne etapy života a rôzny priebeh. Cesta po ktorej kráčam mi samozrejme poskytuje aj oddych a zdravie, keď sa môžem občerstviť pri prameni studničiek a potokov. Aj keď aj tu sa to postupne mení. Otepľovanie na zemi je viditeľné nielen menším prísunom snehu a dažďa rok čo rok ale aj teplom, ktoré prebúdza rôzne procesy v prírode, ktoré pred 20 rokmi neexistovali v našej krajine. Alebo mám možnosť sa stretnúť sama so sebou, bez lodičiek v sandáloch a niekedy aj s pľuzgiermi na nohách (ak kráčam 7-8 hodín denne), bez neustáleho návalu mediálneho obsahu, ktorý často neguje všetko pre život podstatné a dôležité. Pomáha to všetko vypustiť zo svojho denného programu. Deň či dva alebo aj týždeň a počúvať ticho.

Ticho je dar. Pomáha nájsť odpovede na otázky a pomáha sa upokojiť ak nás život postavil do rôznych konfliktných situácii. Predsa len krehkosť vnútornej harmónie je každodenne prítomná a nabúrať ju môže akýkoľvek prejav človeka či skupiny, ktoré sa vyskytuje okolo nás.

A keď doputujem do cieľa (a môže to byť aj len niekde na ceste jednoduchý prístrešok, kde skloním hlavu alebo si dám čaj, pohár vína, koláč...) viem, že ten čas nebol len tak naprázdno ale že ma čas i priestor obohatil viac ako čokoľvek iné čo môžem v takéto dni realizovať. 

To putovanie prírodou je aj o vytváraní vzťahov. Bez vzťahu k čomukoľvek si to či ono nevážime a je nám jedno či to bude alebo nebude aj pre ďalších okolo nás. 

Kráčať krajinou je darom, ktorého pozvanie môže prijať každý z nás kedykoľvek. Aj dnes. Aj teraz. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sólymosovi môže pri vyšetrovaní potýčky pomôcť, že škodu vyrovnal

Maďarské médiá správu o ministrovi prekrúcajú.

NADÁCIA ZASTAVME KORUPCIU

Z Kočnerovej knižnice vyplávali ďalšie podozrivé obchody s Bašternákom

Našli podivné faktúry a dokumenty.

Francúzsko potvrdilo tretí prípad nákazy čínskym vírusom

Ide o prvé potvrdené prípady v Európe.


Už ste čítali?